
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.16 mm |
| Width | 7.112 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 4.953 mm |
| Packaging | Tube |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 250 kHz |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 5.05 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Supply Voltage | 12 V |
| Power Dissipation | 1.25 W |
| Input Bias Current | -2 µA |
| Max Supply Current | 17 mA |
| Max Frequency | 275 kHz |
| Topology | Flyback |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Fall Time | 50 ns |
| Rise Time | 50 ns |
| Duty Cycle | 48 % |
| Max Duty Cycle | 48 % |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
Stock: 140
Distributors
pcbx
Unit Price$0.73766
Ext.Price$0.73766
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.73766 | $0.73766 |
| 10 | $0.53369 | $5.33690 |
| 25 | $0.49089 | $12.27225 |
| 50 | $0.45152 | $22.57600 |
| 100 | $0.42611 | $42.61100 |
| 300 | $0.40401 | $121.20300 |
| 500 | $0.38305 | $191.52500 |
| 1000 | $0.36973 | $369.73000 |
| 3000 | $0.35828 | $1074.84000 |
| 5000 | $0.34719 | $1735.95000 |
